O malbě na hedvábí FB

  • Technik malby nebo jiného výtvarného projevu na hedvábí existuje celá řada od batiky studeným voskem, nebo za použití vosku za tepla, přes tisk po malbu ať již s konturami, Serti, nebo bez kontur.
    Prodejny s výtvarnými potřebami nabízí širokou paletu kvalitních barev a kontur, jakož i dalších pomůcek včetně napínacích rámů. Totéž platí pro hedvábné šátky, šály, kravaty, povlaky na polštářky, pouzdra na brýle a další a další hedvábné polotovary – míněno zde jako hotové výrobky připravené pro Vaše „výtvarné choutky“. Lze zakoupit také metráž, ovšem ne každý má tolik trpělivosti na „ruličkování“ okrajů hedvábného šátku. Navíc, ceny polotovarů jsou poměrně příznivé a tak si můžeme naši trpělivost schovat na činnosti jiné.

    Pokud jde o barvy, doporučit konkrétní značku barev lze jen těžko, záleží vždy na pocitu a dojmech při práci, případně na chuti vyzkoušet něco jiného, nového, na chuti porovnat jak se pracuje s jinou značkou kontur, s jinými barvami…

    Ráda bych se dnes věnovala technice Serti, kterou používám nejraději a tudíž nejčastěji.
    Práce začíná napnutím hedvábí na rám. Okraje šátku nebo šály jednoduše připínáčky připíchneme k okraji rámu, pochopitelně, jde-li o rám dřevěný. Pokud je rám plastový, pak nám pomůže prádlová guma a záclonové žabky. Připínáčky, nebo gumičky s žabkami pak připevňujeme na šátek v odstupu  10-15cm. Budete-li dělat menší mezery, bude hedvábí stejnoměrněji vypnuté a zabráníte vzniku „cípů“. Při vypínání myslete na to, že při malování se vlhké hedvábí prověsí , je tedy dobré rám položit tak, aby pod rámem byl volný prostor.

    Pokud si nechcete „jen hrát s barvami“ a máte v úmyslu na hedvábí dostat konkrétní motiv, ale netroufáte si nakreslit ho konturou „od oka“, pak je dobré vytvořit si předlohu. Možná předlohu již máte, dobře, jinak jednoduše vezmete papír, tužku (měkčí) a předlohu si nakreslíte.

    Jemné hedvábí, zejména Pongé je průhledné a nakreslenou předlohu podloženou pod hedvábí (rám musíte mít položený na stole, nebo na zemi) krásně uvidíte a konturou, Guttou, linie podle předlohy na hedvábí snadno překreslíte. Příjemný pomocník pro předkreslování je tzv. Trickmaker. Linie nakreslené tímto fixem po určité době zmizí. Nevýhodou je, že mizí také, když na nakreslenou linku kápne voda.

    Guttou nakreslené kontury nechte zaschnout, čerstvě nanesené kontury můžete velmi snadno rozmazat a to i při sebevětší opatrnosti.

    Máme hotové kontury a přichází a řadu barva. Je dobré dopředu zvolit barevnost, platí zde, že méně je někdy více. Hra s barvami je hrou bez hranic. Můžete míchat, zapouštět barvy do sebe, ředit, vymývat, rozmývat…

    Je připraveno také pár pomocníků, kteří Vám hraní zpestří. Znáte to známé „sůl nad zlato“? Platí to i zde, sůl dokáže v barvě vyčarovat nepředstavitelné efekty! Prášek do pečiva, cukrová voda … chce to jen zkoušet.

    Máme hotovo, barvy jsou suché a my jsme spokojeni s naším výtvorem. Hedvábí sundáme z rámu, opatrně setřeme pomocníky, pokud nám pomáhali a nezbývá, než barvy na hedvábí zafixovat.

    V tomto případě, protože jsme použili barvy fixované žehlením, budeme zažehlovat. Návod- délka zažehlování a teplota - je vždy uveden přímo na barvách.  Zažehlením získají barvy na jasu a intenzitě. 

  • Pomůcky

    Gutta – kontura ředitelná vodou, kterou lze zakoupit v různých barvách v tubách určených přímo ke kresbě obrysů. Lze také zakoupit kontury ve větším balení a použít aplikátor, do kterého konturu podle potřeby doplňujeme.

    Tjanting – používá se pro kresbu linek a teček, pochází z Jávy. Tjanting může mít více ústí, což znamená, že můžeme kreslit více (obyčejně 2-3) linek od sebe stejně vzdálených.

    Tjap – je opět pomůcka používaná na Jávě, jde o šablonu podobnou té, která se u nás používá na modrotisk.